Czy ksiądz może odmówić udzielenia ślubu

hotel-jan

Wiele par, które decydują się zawrzeć związek małżeński, lekko obawiają się wizyty u Księdza. Zastanawiają się, jak ona może wyglądać, o co Ksiądz będzie pytał i oczywiście czy może odmówić im ślubu? W tym artykule postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości i obawy.

Wizyta w kancelarii 

Chcąc wziąć ślub, należy udać się parafii, by ustalić wraz z Księdzem datę zaślubin. Podczas takiej wizyty bardzo często Ksiądz zadaje rozmaite pytania. Po co? Po to aby Wasze małżeństwo było zgodne nie tylko z wiarą, ale i z Waszymi przekonaniami, by było wypełnione miłością i przede wszystkim by było trwałe.

O co może zapytać Ksiądz?

Niektóre z nich mogą wydawać się w dzisiejszych czasach wręcz śmieszne, inne zaś zupełnie zbędne. Tymczasem dla Księdza, jak i zresztą wiary są niezwykle ważne. Osoba duchowna może zatem zapytać między innymi o to, czy mieszkacie ze sobą, czy osobno, a nawet czy współżyliście ze sobą. Dlaczego Ksiądz zadaje takie pytania? Bez względu na rodzaj odpowiedzi, udzieli wam wyjaśnienia, iż zarówno mieszkanie ze sobą jak i uprawianie stosunków płciowych przed ślubem jest grzechem. Robiąc coś wbrew woli Boga grzeszycie. Już samo mieszkanie razem jest grzechem. Pamiętajcie, że Kościół nie uwzględnia antykoncepcji, a toleruje jedynie naturalne planowanie rodziny. W teorii więc żyjąc pod jednym dachem, lub co gorsza uprawiając seks – żyjecie w grzechu, co jest adekwatnym powodem do tego, aby nie udzielić sakramentu małżeństwa.

Co jeszcze?

Ksiądz dość często pyta również o zupełnie inne, bardziej codzienne aspekty. Czy jesteście zdrowi, czy macie jakieś długi, kredyty itp. Wydawać by się mogło, że te pytania nie mają nic do rzeczy. A jednak! Nierzadko zdarza się, że jedno z narzeczonych zatai wiadomość o ciężkiej chorobie czy zadłużeniu. Tymczasem jest to bezapelacyjny dowód, który pozwoli podważyć ślub i można ubiegać się nawet o rozwód kościelny. Zatem tego typu pytania również Ksiądz zadaje w dobrej wierze i należy być wówczas szczerym. 

Warto zatem pamiętać, że szczera rozmowa i szczere odpowiedzi pozwolą Księdzu zrozumieć wiele spraw. Choć nie da się jasno określić, że każdy Ksiądz „wybaczy” Wam życie w grzechu – bo jednak każdy Ksiądz jest inny, to jednak jeśli będziecie z nim szczerzy, z pewnością nie odmówi Wam udzielenia sakramentu małżeństwa.

A w jakich przypadkach Ksiądz może odmówić?

Są jednak sytuacje, w których Księża decydują się dać odpowiedź odmowną. Do tych należy np. chęć zawarcia małżeństwa między osobami w najbliższym pokrewieństwie (np. ojciec z córką, matka z synem czy brat z siostrą). Podobnie jeśli ktoś nie ma chrztu, bierzmowania czy ma ekskomunikę. Powodem odmowy może być także fakt, że jedno z narzeczonych nie uczestniczy w naukach przedmałżeński, czy też jedna z e stron nie jest do końca pewna swojej decyzji. Uniemożliwić małżeństwo może także sprzeciw kogoś z rodziny, jeśli będzie on poparty konkretnym powodem i dowodem. Do oczywistych należą oczywiście takie sytuacje, gdzie osób, która chce wstąpić w związek małżeński, zawarła ślub kościelny wcześniej z inną osobą (czyli jest mężem/żoną) i nie ma rozwodu kościelnego. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Stół tematyczny na wesele – który z nich warto wybrać?

​Stoły tematyczne bardzo często pojawiają się na polskich weselach. Jeżeli chcemy wybrać jeden z nich, pamiętajmy o tym, że powinien być on dostosowany zarówno do klimatu naszego wesela, jak i do gości, którzy na nie przyjdą. Dzięki temu nasz tematyczny stół weselny będzie nie tylko pięknym dodatkiem, który pojawi się […]