Na co musimy zwracać uwagę, gdy decydujemy się na wybór lokalu weselnego?

hotel-jan

​Każdemu z nas zależy na tym, by nasze wesele – w końcu to jeden z najważniejszych dni w naszym życiu – było naprawdę udane! Kluczy do sukcesu jest naprawdę wiele, lecz jednym z najbardziej istotnych jest to, jaki lokal weselny wybierzemy. Dzisiaj podpowiemy Wam na co musicie zwrócić uwagę, kiedy wybieracie odpowiedni lokal weselny dla siebie!

Ilość dostępnego miejsca oraz miejsc siedzących

To oczywiście kwestia absolutnie najznaczniejsza, do tego to jedno z pierwszych kryteriów, na podstawie których dokonujemy selekcji, gdy szukamy lokalu, który będzie dla nas odpowiedni. Oczywistym jest to, że miejsca nie może być za mało. Warto jednak zadbać o to, by było go chociaż odrobinę więcej, niż naszych gości. Jeżeli mamy w planach wesele na 150 osób a dany lokal oferuje właśnie tyle, być może – o ile będziemy mieli taką opcję – warto wybrać taki, gdzie zmieści się maksymalnie 160 lub 170 osób. Różnica w kosztach będzie zapewne niewielka, o ile w ogóle wystąpi, natomiast przestrzeni będzie po prostu więcej. Czasem zdarza się bowiem, że maksymalna ilość miejsc jest faktycznie maksymalna, stąd część gości może otrzymać mniej wygodne miejsca.

Pamiętajmy jednak, by ilość przestrzeni nie była za duża. Jeżeli znów organizujemy wesele na 150 osób, lokal natomiast oferuje przestrzeń, która może zmieścić do 200 osób – będzie to zdecydowanie za dużo. O ile wolna przestrzeń sama w sobie nie jest problemem (chociaż większy lokal będzie zapewne droższy), to może sprawiać ona mylne wrażenie, że zaprosiliśmy znacznie więcej osób, które jednak zdecydowały, że nie pojawią się na naszym weselu. I nawet jeśli nie będzie to prawda, lepiej nie sugerować gościom, że taka sytuacja mogła mieć miejsce – nikt w końcu nie chce, by wśród gości powstały nieprawdziwe plotki.

Catering na weselu oraz jego jakość

Często, gdy decydujemy się na daną salę lub lokal, wybieramy również jej catering. Koniecznie sprawdźmy więc jego jakość. Po pierwsze, próbujmy dań, które będą nas interesować – jeżeli mamy już w głowie wstępne menu, próbujmy dań, które się w nim znajdują. Jeżeli tak nie jest, określmy chociaż rodzaj kuchni, która nas interesuje – jeżeli będzie to np. kuchnia polska, spróbujmy kilku dań kuchni polskiej.

W tym miejscu istotna uwaga – jeżeli na początku jakość dań nie będzie nam odpowiadać, nie powinniśmy liczyć na to, że się ona zmieni. Oczywiście, w międzyczasie może pojawić się np. nowy kucharz, lecz warto założyć, że to, co otrzymamy podczas naszych testów do zjedzenia to absolutny max, co dany lokal może nam zaoferować. W końcu osoba, które dane dania przygotowała, na pewno wiedziała, że spróbują ich osoby, które zastanawiają się nad organizacją w danym miejscu wesela.

Warto zwrócić uwagę również na to, jak dania prezentują się na talerzach. Na koniec istotna kwestia – dopytajmy, czy nie będzie problemów z daniami dodatkowymi, dla osób na specjalnych dietach, które np. są wegetarianami czy nie tolerują glutenu. Na szczęście w obecnych czasach takie wymagania są na tyle powszechne, że lokale doskonale sobie z nimi radzą.

Radzimy również, gdy już zdecydujemy się na podpisanie umowy z danym lokalem, zawrzeć w niej ilość dań podczas każdego dnia wesele, istotna będzie również gramatura – to zabezpieczy nas przed zmianą wcześniejszych ustaleń przez lokal chwilę przed weselem. Niestety, ale takie sytuacje się zdarzają, a że na wesela czeka się kilka lat, personel lokalu najczęściej odnosi się do wzrostu cen składników. Niemniej, powinniśmy zadbać o to, by ceny było korzystne, czyli takie, jakie ustalamy na samym początku.

Wystrój, otoczenie oraz remonty lokali weselnych

Oczywistym jest, ze lokal musi nam się podobać. Jeżeli planujemy wesele w konkretnym stylu, np. stylu rustykalnym , musimy albo odpowiednio dobrać lokal, albo już na samym początku ustalić, czy odpowiednie dekoracje będą możliwe. Warto również w tym miejscu oszacować ich kosz, przynajmniej wstępny.

Nie zapomnijmy zobaczyć okolicy. Zwłaszcza, jeżeli nasz ślub odbywać będzie się w okresie wiosennym, letnim lub jesiennym, wielu gości na pewno ruszy na spacer, by trochę ochłonąć, odpocząć lub po prostu trochę wytrzeźwieć. W takich przypadkach warto, aby okolica była przynajmniej akceptowalna. Jeżeli jednak uda nam się wybrać lokal, którego okolica po prostu zachwyca – tym lepiej, na pewno doceni to naprawdę wielu gości!

Na koniec pozostawiliśmy kwestię remontów. Warto dopytać, czy w czasie do naszego wesela taki jest planowany. Jeżeli tak – ustalmy datę jego zakończenia. Zalecamy, aby nie była ona zbyt bliska dnia naszego ślubu! W tym przypadku plusem może być fakt, że lokale, które najlepsze czasy mają już za sobą, mogą zostać idealne przygotowane niemal na nasze wesele. Często są one mniej oblegane oraz ze względu na swój obecny stan, po prostu trochę tańsze. Jeżeli jednak remont będzie planowany, warto zapytać o istotne zmiany w lokalu – w końcu cały czas musi się nam podobać oraz spełniać inne, istotne wymagania, różni co do ilości miejsca, które będzie nam potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Ślub w hotelu - zalety

Organizacja wesela wymaga od narzeczonych odpowiednich przygotowań, które jak zwykle rozpoczynają się od szukania miejsca do wyprawienia tej wielkiej uroczystości. Przyjęcie weselne jest bowiem nieodzowną częścią tego wielkiego dnia. W dzisiejszych czasach wybór sal mamy ogromny, jednak coraz częściej zdarza się, że decydujemy się zorganizować ślub w hotelu. Dlaczego? Oto […]